FÓRUM PROFESIONÁLŮ    |     KDE NÁS POTKÁTE    |     VZDĚLÁVÁNÍ


Nano respirátor | SpurTex® V100 FFP2 NR

Zdravotnický prostředek. Český nanovlákenný respirátor SPURTEX™ - filtrace 98,5% FFP2 s filtrační nano membránou. Certifikováno institucí VÚBP dle normy EN 149. Lehký a prodyšný - vhodný do letního počasí, do letadel, autobusů i vlaků. SKLADEM.

RESPIRÁTOR SpurTex® V100 FFP2 NR

OSOBNÍ OCHRANNÝ PROSTŘEDEK dle EN 149:2001 A1:2009 FFP2 NR
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK
(všechny dokumenty viz níže)

BALENÍ 5 ks = 360,- Kč
- 5 % AKCE: 342,- Kč (do odvolání)

Z hygienických důvodů nelze respirátory vrátit ani vyměnit.

 

 • FFP2 respirátor s nanomembránou od českého výrobce Spur a.s.
 • Skvělé filtrační vlastnosti ultra jemných částic do velikosti viru 30 - 150 nm
 • Vysoká prodyšnost
 • Bez ventilu
 • Tvarovatelná část kolem nosu (kovový pásek)
 • Nepoužité respirátory je možné skladovat do 5 let
 • Jednoduché a praktické uchycení na gumičky
 • Snadné dýchání díky nízkému tlakovému odporu
 • Materiál šetrný k přírodě
 • Balení: 5 ks
 • Barvy: bílá, černá, béžová
 • Velikosti: M, L (= původní velikost)

Respirátor SpurTex® V100 FFP2 NR s filtrační nano membránou je vhodný pro všechny, kteří potřebují vyšší stupeň ochrany (zdravotnický personál, chronicky nemocní, rizikové skupiny, alergici, astmatici). Nano respirátor Spurtex má ověřený záchyt 98,5% pro submikronové částice včetně částic o velikosti virů.

Filtrační účinnost odpovídá kvalitativní třídě FFP2. Pro plnou filtrační schopnost je potřeba dobře respirátor vytvarovat kolem obličeje, aby těsnila. Postupovat podle návodu na použití výrobce.

Filtrační schopnosti nano respirátoru SpurTex® V100 FFP2 NR.
Materiál SpurTex® PP L2 V1, ze kterého je respirátor SpurTex® V100 FFP2 NR vyroben plně vyhovuje požadavkům na materiál dle evropské normy EN 149:2001+A1:2009 pro filtrační respirátory proti částicím a splňuje kvalitativní třídu FFP2.

Materiál SpurTex® PP L2 V1 však navíc díky unikátním vlastnostem nanovláknité filtrační vrstvy vykazuje vynikající účinnost záchytu v oblasti ultrajemných částic (20–400 nm) a je tedy ideální pro záchyt nejrůznějších bakterií a virů (vir SARS-CoV-2 má udávanou reálnou velikost kolem 80 nm). Těchto filtračních vlastností je současně dosahováno při velmi nízkých tlakových ztrátách, což nejen podstatně zvyšuje komfort dýchání při nošení respirátoru, ale současně minimalizuje průnik vzduchu mezi okrajem respirátoru a obličejem, čímž snižuje riziko průchodu nežádoucích pevných částic či mikroorganismů tímto prostorem.

Klasifikace respirátoru SpurTex® V100 FFP2 NR podle EN 149:2001+A1:2009.


Nano respirátor FFP2 je vhodný do letadel, autobusů i vlaků.

Nanovlákenné respirátory SPUR se hodí na cestování, v klimatizacích letadel, autobusů i vlaků se viry přenášejí snadno, protože v nich nejsou kvalitní filtry, které by dokázaly viry a bakterie odfiltrovat.

Dlouhodobá životnost respirátoru.
Respirátory Spurtex jsou unikátní také tím, že jsou trvale účinné, proto mají životnost 5 let, což je ve srovnání s ostatními produkty na trhu, které mají filtrační účinnost časově omezenou, naprosto ojedinělé. Nanomembrána použitá v respirátorech Spurtex funguje pouze na principu mechanického záchytu díky nanovláknům, nikoliv elektrostatického náboje jako v případě běžných respirátorů, které samozřejmě v čase ztrácejí svou energii, a tedy i schopnost záchytu ultrajemných částic. Respirátory jsou vhodné i na dlouhodobé skladování.

Jak funguje nanovlákenná membrána v nano respirátoru SpurTex?
Nanovlákno
je 1000krát tenčí než lidský vlas a pouhým okem je neviditelné. V České republice jsme experti na nanovlákna a jako první na světě v roce 2004 v Liberci byl vyvinut přístroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Většina výrobců dnes používá pro výrobu nanovlákna technologii meltblown, česká firma Spur ovšem vyrábí nanovlákna pomocí elektrospinningu, díky tomu jsou schopni vyrobit vlákna daleko tenčí a docílit těch nejvyšších filtračních schopností.
Z nanovláken se upřede nanovlákenná membrána, kterou si můžeme představit jako velmi hustou síť nebo filtr. Otvory v tomto filtru jsou tak malé, že molekula vzduchu jimi projde, ale bakterie, virus či alergen nikoliv. Nanovlákenná membrána má otestovaný záchyt submikronových částic (10 – 400 nm) a je tedy ideální pro záchyt nejrůznějších bakterií a virů (vir SARS-CoV-2 má udávanou reálnou velikost od 80 do 150 nm).

Nevadí respirátoru vousy?
Pro zajištění plného těsnění je potřeba nasazovat respirátor na hladce oholenou tvář.
Vousy zabraňují respirátoru kvalitnímu přilnutí respirátoru k obličeji, a tudíž významně snižují účinnost samotného filtračního materiálu.

Jak používat respirátor SpurTex V100 FFP2 NR?

 • Před aplikací zkontrolujte nepoškozenost respirátoru i jeho balení.
 • Respirátor si nasaďte na obličej tak, aby zakrýval nos i ústa a upevněte jej pomocí gumiček.
 • Přitiskněte respirátor pomocí tvarovatelného kovového pásku.

Jak dlouho lze používat jednorázový respirátor SpurTex?
Nanovlákenné respirátory Spurtex lze bezpečně používat po celou pracovní směnu (8 hodin). V případě používání respirátoru v mikrobiálně silně aktivním prostředí (bakterie/viry) však může být tato doba v závislosti na kontaminaci pracovního prostředí významně zkrácena, a to z důvodu zakoncentrování nebezpečných částic na povrchu respirátoru

O materiálu.
Respirátor SpurTex® V100 FFP2 NR je vyroben z materiálu SpurTex® PP, což je pětivrstvý laminát tvořený netkanými polypropylenovými textiliemi a speciálně vyvinutou aktivní nanovláknitou filtrační vrstvou z polymeru PVDF (polyvinilidenfluoridu) připravovanou pomocí nejmodernější technologie zvlákňování polymerního roztoku v elektrostatickém poli. Respirátor SpurTex® V100 FFP2 NR neobsahuje žádná vysoce křehká borosilikátová mikrovlákna někdy používaná ve standardních ochranných prostředcích dýchacích orgánů, které mají negativní ekologické, ale především zdravotní vlastnosti. Nanovláknitá filtrační polymerní vrstva je mezi povrchovými vrstvami pevně fixována, což jednak zaručuje dobré výsledné mechanické vlastnosti finálního produktu a současně eliminuje možnost poškození velmi jemných polymerních nanovláken při manipulaci a používání.

Povrchové vrstvy tvořené netkanými polypropylenovými textiliemi, které jsou ve styku s pokožkou neobsahují žádná významná kožní dráždidla a mají potřebné odborné posudky.

Údržba respirátoru.
Výrobek je deklarován jako jednorázový, avšak v případě nutnosti (např. nedostatek ochranných dýchacích pomůcek při epidemiích či pandemiích) při práci v mikrobiálně silně aktivním prostředí (bakterie, viry) je možno respirátor nouzově sterilizovat pomocí germicidních (UV-C) lamp a použít jej opakovaně (3–5krát). Ostatní metody nouzové sterilizace nutno řešit s výrobcem. Nedoporučuje se sterilizace párou, žehlení ani praní.

Velikost a hmotnost respirátoru

Návod na použití

 • Před aplikací je nutno zkontrolovat nepoškozenost respirátoru i jeho balení.
 • Respirátor se nasazuje na obličej tak, aby zakrýval nos i ústa, jeho fixace se provádí pomocí páru elastických postranních gumiček za ušima a tenkého kovovéhu pásku, který se po nasazení prsty vytvaruje tak, aby respirátor co nejlépe kopíroval tvar nosu.
 • Respirátor je třeba nasazovat vždy na hladkou (tedy oholenou) tvář. Vousy zabraňují kvalitnímu kontaktu respirátoru SpurTex® V100 FFP2 NR s obličejem, a tudíž významně snižují účinnost samotného filtračního materiálu.
 • Standardní užívání respirátoru je omezeno na jednu pracovní směnu (tj. 8 hodin). V případě používání respirátoru v mikrobiálně silně aktivním prostředí (bakterie, viry) však může být tato doba v závislosti na kontaminaci pracovního prostředí významně zkrácena, a to z důvodu zakoncentrování nebezpečných částic ve speciální nanovláknitém filtru.
 • Respirátor SpurTex® V100 FFP2 NR neposkytuje žádnou ochranu proti plynům. Množství kyslíku v prostředí používání respirátoru musí být minimálně 17 %.
 • Nedoporučuje se praní ani žehlení materiálu.
 • Výrobce negarantuje uvedené filtrační vlastonti u respirátoru, který je mechanicky poškozen (např. při převozu či manipulaci).
 • Respirátor SpurTex® V100 FFP2 NR není určen do výbušného prostředí.

Před použitím je vždy nutné zkontrolovat, zda u výrobku nebyla překročena doba expirace.

Pozorně čtěte návod na použití.

Technický list ke stažení.
SÚKL rozhodnutí o notifikaci zdravotnického prostředku

Produktový leták ke stažení.

CE/Prohlášení o shodě SPUR - osobní ochranný prostředek.
EU Declaration of conformity/VÚBP: EN:2001+A1:2009
EU/Prohlášení o shodě/VÚBP: ČSN EN 149:2002+A1:2009 (ČSN EN+A1 OPRAVA 1:2018)

O firmě SPUR

Zlínská nanotechnologická firma Spur působí na trhu od roku 1992, kdy se zabývala především výrobou plastových výrobků. Po několika letech intenzivního výzkumu v oblasti nanotechnologií jsme výsledky poprvé prezentovali veřejnosti na veletrhu NANOTECH 2012 v Japonsku.
Při prezentaci byl důraz kladen na technologické zařízení, které jsem vyvinuli - tj. výrobní linka pro přípravu nanovláken SPIN Line. Dále jsme také představili filtrační materiály s nanostrukturami SpurTex.

Výrobní program ochranných pomůcek firmy SPUR zahrnuje kromě certifikovaných respirátorů a nanovlákenných roušek vyráběných na automatech také speciální šité NANO roušky SpurTex pro dospělé i děti, které jsou z 97 % BIO based, tedy z přírodního materiálu – viskózy. Jsou prodyšné, zajišťují komfortní a zároveň těsné přilnutí k obličeji a maximálně chrání proti virům a bakteriím.

Spur je členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a součástí popularizačního projektu Česko je nano.