FÓRUM PROFESIONÁLŮ    |     KDE NÁS POTKÁTE    |     VZDĚLÁVÁNÍ


Nano rouška SpurTex PP - 50 ks

Česká respirační nanorouška s nanovlákennou membránou - 5vrstvá s vysoce účinným filtračním materiálem. Jedna z nejkvalitnějších nanovlákenných membrán na trhu je pevná a homogenní. Efektivita filtrace (BFE) je 99,73 %. Ultrazvukově svařované. Velikost: 90 x 175 mm (ve složeném stavu). ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK.
     

Nano rouška SpurTex® PP

CERTIFIKOVANÝ ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK

Česká respirační nano rouška s nanovlákennou membránou, která odpovídá filtrační kvalitativní třídě FFP2.

Účinnost filtrace je nejméně 95 %, což splňuje požadavky Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví
ze dne 22. 2. 2021 platného s účinností od 25. 2. 2021 do odvolání
- viz technický list a prohlášení o shodě ke stažení níže

Z hygienických důvodů nelze nano roušky vrátit ani vyměnit.

Prohlašujeme, že NANO ROUŠKA SPURTEX® PP STANDARD splňuje všechny technické podmínky a požadavky normy ČSN EN 14683+AC. Vyhovuje tak mimořádným protiepidemickým opatřením vydaným Vládou ČR s platností od 25. února 2021. Kategorie produktu: Certifikovaná nano rouška třídy II. Materiál: Nanovlákenný filtr SPURTEX®

Ochranná 5vrstvá respirační rouška s nanovlákennou membránou od českého výrobce SPUR Nanomateriál nano roušek má efektivitu záchytu 99,73 % pro částice o velikosti bakterií. Nano ústenka je vhodná pro všechny, kdo potřebují vyšší stupeň ochrany (zdravotnický personál, chronicky nemocní, rizikové skupiny, alergici a astmatici) nebo jsou nakaženi a potřebují minimalizovat šíření nemoci. Nanovlákenné roušky jsou jednorázové a mají drátek pro vyztužení kolem nosu, který se snadno přizpůsobí jakémukoli tvaru obličeje.


Nanovlákenné ústenky SPUR jsou jednorázové, obsahují nanovlákenný filtr a slouží pro profesionální ochranu před viry, bakteriemi ale i smogem a alergeny. Při filtraci nejmenších částic byla u použitého nanomateriálu prokázána filtrační schopnost 99,73 %, rouška třídy II EN 14583.

Jak funguje nanovlákenná membrána v antivirové ústence SpurTex?
Nanovlákno e 1000krát tenčí než lidský vlas a pouhým okem je neviditelné. V České republice jsme experti na nanovlákna a jako první na světě v roce 2004 v Liberci byl vyvinut přístroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Většina výrobců dnes používá pro výrobu nanovlákna technologii meltblown, česká firma Spur ovšem vyrábí nanovlákna pomocí elektrospinningu, díky tomu jsou schopni vyrobit vlákna daleko tenčí a docílit těch nejvyšších filtračních schopností.

Z nanovláken se upřede nanovlákenná membrána, kterou si můžeme představit jako velmi hustou síť nebo filtr. Otvory v tomto filtru jsou tak malé, že molekula vzduchu jimi projde, ale bakterie, virus či alergen nikoliv. Nanovlákenná membrána má otestovaný záchyt submikronových částic (10 – 400 nm) a je tedy ideální pro záchyt nejrůznějších bakterií a virů (vir SARS-CoV-2 má udávanou reálnou velikost od 80 do 150 nm).

Rozdíl mezi běžnou rouškou z netkané textilie a nanorouškou

Konstrukce a materiál
Nanorouška SpurTex® PP je vyráběna technologií ultrazvukového svařování a její uchycení na tvář je řešeno pomocí páru elastických gumiček a tvarovatelného nosového drátku, který umožňuje nastavit kvalitní dosednutí roušky na tvář i v oblasti kolem nosu a pod očima.

Standardní dodávaná barevná varianta Nanoroušky SpurTex® PP je oboustranně bílá, případně zelená (vnější) a bílá (vnitřní).

Nanorouška SpurTex® PP je vyrobena z materiálu SpurTex® PP, což je třívrstvý laminát tvořený netkanými polypropylenovými textiliemi a speciálně vyvinutou aktivní nanovláknitou filtrační vrstvou z polymeru PVDF (polyvinilidenfluoridu) připravovanou pomocí nejmodernější technologie zvlákňování polymerního roztoku v elektrostatickém poli. Jedna z nosných polypropylenových vrstev je řešena sendvičově. Nanorouška SpurTex® PP neobsahuje žádná vysoce křehká borosilikátová mikrovlákna někdy používaná ve standardních ochranných prostředcích dýchacích orgánů, které mají negativní ekologické, ale především zdravotní vlastnosti (při jejich používání může docházet k odštěpování ostrých jehličkových částic, které mají potenciálně karcinogenní účinky).

Chrání uživatele před okolím
Extrémně hustá nanovlákenná mebrána zachycuje v současnosti nejčastější a pro lidské zdraví známé biologické hrozby, jako jsou viry, prach, alergeny nebo smog. Jednorázová nano rouška je vyrobená z unikátního nanostrukturovaného filtračního materiálu SpurTex® PP zajišťuje účinnou aktivní ochranu dýchacích orgánů především v oblasti záchytu ultra jemných částic o velikostech od 10 do 400 nm (tedy bakterií a virů).

Díky nízkému tlakovému odporu zůstávají roušky perfektně prodyšné a umožňují snadné dýchání. Ergonomie roušky byla navrhnuta tak, aby co nejefektivněji zajistila nejen ochranu před okolním prostředím, ale i perfektní komfort uživatele.

Výhody nano roušky SpurTex:

 • Nízká cena
 • Pohodlné nošení
 • Tvarovatelná v oblasti nosu
 • Nanovlákenná rouška chrání uživatele před okolím
 • Chrání před Covid-19, chřipkou, ale i bakteriemi a alergeny
 • Je vhodná pro alergiky a astmatiky

Jak dlouho lze nanovlákennou SpurTex roušku nosit?
Nano roušky jsou jednorázové, běžně ji lze nosit 3-8 hodin dle prostředí, ve kterém se pohybujete.

Výrobek je deklarován jako jednorázový, avšak v případě nutnosti (např. nedostatek ochranných dýchacích pomůcek při epidemiích či pandemiích) při práci v mikrobiálně silně aktivním prostředí (bakterie, viry) je možno roušku nouzově sterilizovat pomocí germicidních (UV-C) lamp a použít jej opakovaně (3–5krát). Roušku lze také sterilizovat dezinfekcí respirátorů a roušek SPREJ 100 ml 70% ethanol.

Ostatní metody nouzové sterilizace nutno řešit s výrobcem. Nedoporučuje se sterilizace párou, žehlení ani praní.

Jaký rozdíl mezi ústenkou a rouškou
Jedná se o označení stejného produktu pro ochranu dýchacích cest.

Žádné chemikálie
Antivirové roušky SpurTex s nanovláknem fungují na principu mechanické bariéry. Nejsou zde použity žádné chemické látky.

Spur vás efektivně ochrání před:

 • smogem
 • alergeny
 • pyly
 • bakteriemi
 • viry
 • plíšněmi

Velikost roušky

 90 mm x 175 mm (orientační rozměry ve složeném stavu)
160 mm x 175 mm (orientační rozměry v rozloženém stavu)

Údržba roušky
Nanorouška z filtrační textilie SpurTex® PP je kategorizována jako jednorázový materiál. Její unikátní filtrační vlastnosti jsou zachovány pouze po velmi omezenou dobu v závislosti na prostředí, ve kterém je používána. Při běžném používání totiž u Nanoroušky dochází po 3-8 hodinách k významnému zakoncentrování nebezpečných částic (bakterie, viry atd.) ve speciálním nanovlákenném filtru a v kontaminovaném prostředí je tedy nutno ji často měnit. Samotná nanovlákenná struktura není ošetřena žádnou antimikrobiální úpravou.

Jak sterilizovat roušku
Nedoporučuje se praní ani žehlení materiálu. Doporučený způsob sterilizace je pomocí germicidních (UV-C) lamp či oxidačním sterilizátorem (20 minut z každé strany). Roušku lze sterilizovat i lehkým postříkáním ethanolem, rouška se nesmí ale promočit a musíte ji poté nechat zcela uschnout. Takto lze sterilizovat roušku 1-3x. Nedoporučuje se sterilizace párou. Ostatní metody sterilizace nutno řešit s výrobcem.

Jak nasadit a používat roušku (v souladu s doporučením WHO)

Nasazení roušky

 1. Umyjte si ruce vodou a mýdlem, utřete si ruce jednorázovým ručníkem a použijte desinfekci
 2. Zkontrolujte neporušení balení roušky, vyjměte roušku z obalu a zkontrolujte neporušenost roušky
 3. Uchopte roušku tak, aby byl ohýbatelný okraj nahoře
 4. Uchopte gumičky do obou rukou a napněte za uši. Vytáhněte roušku co nejvýš na kořen nosu a přetáhněte do požadovaného tvaru. 
 5. Uchopte spodní okraj roušky a přetáhněte přes ústa a bradu.

Sejmutí roušky

 1. Umyjte si ruce vodou a mýdlem, utřete si ruce jednorázovým ručníkem a použijte desinfekci. Přední strany roušky se nedotýkejte.
 2. Uchopte gumičky do obou rukou a roušku v držení pouze za gumičky sejměte
 3. Vyhoďte roušku do speciálně vyhrazeného odpadu. Umyjte si ruce vodou a mýdlem, utřete jednorázovým ručníkem a použijte desinfekci.

Složení:
Nanorouška je vyrobena z materiálu SpurTex® PP, což je trilaminát tvořený na povrchu netkanými textiliemi na bázi viskózy s gramážemi od 60 do 90 g.m-2 a speciálně vyvinutou aktivní nanovláknitou filtrační vrstvou zpolymeru PVDF (polyvinilidenfluoridu) připravovanou pomocí nejmodernější unikátní technologie zvlákňování polymerního roztoku velektrostatickém poli.

Nanorouška je bezpečná pro člověka i přírodu
Nanorouška neobsahuje žádná vysoce křehká borosilikátová mikrovlákna běžně používaná ve standardních ochranných prostředcích dýchacích orgánů, které mají negativní ekologické, ale především zdravotní vlastnosti (při jejich používání může docházet k odštěpování ostrých jehličkových částic, které mají potenciálně karcinogenní účinky).

Upozornění
Výrobce nepřijímá odpovědnost, ať již přímou nebo nepřímou, za škody (včetně ušlého zisku nebo ztráty dobré pověsti) způsobené nesprávnou aplikací či použitím materiálu SpurTex® PP.

O firmě Spur
Zlínská nanotechnologická firma Spur působí na trhu od roku 1992, kdy se zabývala především výrobou plastových výrobků. Po několika letech intenzivního výzkumu v oblasti nanotechnologií poprvé prezentovali výsledky veřejnosti na veletrhu NANOTECH 2012 v Japonsku.

Při prezentaci byl důraz kladen na technologické zařízení, které vyvinuli - tj. výrobní linka pro přípravu nanovláken SPIN Line. Dále také představili filtrační materiály s nanostrukturami SpurTex. Spur je členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a součástí popularizačního projektu Česko je nano.

V únoru roku 2020 přivedla firma na trh nový typ nanomembrány Spurtex VS, který splňuje normypro výrobu zdravotnických roušek funkčních pro záchyt koronaviru. (Rozhovor s Tomášem Dudákem na iDNES čtěte zde.)

SPUR nabízí roušky pro dospělé i pro děti, dále respirátory SPUR (ověřený záchyt 98,5 % a splňují kvalitativní třídu FFP2 - ta požaduje záchyt alespoň 94 %). Respirátory jsou levné, lehké a velmi prodyšné. Respirátory jsou bez ventilku a jsou vhodné pro domácí i profesionální použití. V sortimentu výrobce jsou také filtry do roušek SPUR - jednorázové filtry do bavlněných roušek vyrobené ze stejného materiálu (nedržíme skladem - informujte se).

Technický list SpurTex PP ke stažení
CE/Prohlášeníí o shodě ke stažení
SÚKL/rozhodnutí-zdravotní prostředek-SpurTex
Prohlášení SpurTex - rouška vyhovuje protiepidemickým opatřením