FÓRUM PROFESIONÁLŮ    |     KDE NÁS POTKÁTE    |     VZDĚLÁVÁNÍ


Nano rouška SpurTex® VS Premium

Česká respirační nanorouška s nanovlákennou membránou, s vyztuženým ohybatelným okrajem. Filtrační účinnost odpovídá filtrační kvalitativní třídě FFP2 . Speciálně ručně šité a díky tomu dobře drží (unikátní tvar, který dobře těsní). Jedna z nejkvalitějších membrán na trhu. Velikost: 70 x 170 mm. ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK. SKLADEM.


 

Nano rouška SpurTex® VS L2 V1

CERTIFIKOVANÝ ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK

Česká respirační nano rouška s nanovlákennou membránou, která odpovídá filtrační kvalitativní třídě FFP2.

Účinnost filtrace je nejméně 95 %, což splňuje požadavky Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví
ze dne 22. 2. 2021 platného s účinností od 25. 2. 2021 do odvolání
- viz technický list a prohlášení o shodě ke stažení níže

Z hygienických důvodů nelze nano roušky vrátit ani vyměnit.

 • Roušky mají vyztužený ohýbatelný okraj, jsou ručně šité a díky tomu drží (unikátní tvar, který dobře drží).
 • Roušky jsou jednorázové, ale v nejnutnějších případech je lze 2-3 krát sterilizovat pomocí dezinfekce vhodné na nanovlákenné produkty.
 • Pocházejí od českého výrobce SPUR.
 • Jedna z nejkvalitnějších nanovlákenných membrán na trhu, pevná a homogenní.
 • Dostupné balení 10 ks na gumičky (25 ks ve variantě na šňůrky - na objednání).
 • Bílé gumičky jsou vyrobené z nylonu.
 • Potřebujete nano roušku pro děti? Podívejte se na dětskou nano roušku SPUR.

Ochranná třívrstvá respirační rouška s nanovlákennou membránou od českého výropce Spur. Nano roušky jsou speciálně šité, jsou z 97 % BIO-based, tedy z přírodního materiálu, viskózy.  Nanovrstva je nanesena na viskozu a tvoří mechanickou membránu tvořenou nanovlákny. Díky tomu dokáží zadržovat i nejmenší nebezpečné částice bez chemického ošetření (bakterie, viry či alergeny). Použitím nanotkaniny zůstává nano ústenka ale dobře prodyšná a příjemně se s ní dýchá. Nanovlákenné roušky jsou jednorázové a mají vyztužený ohybatelný okraj, který se snadno přizpůsobí jakémukoliv tvaru obličeje.

Nano ústenka je vhodná pro všechny, kteří potřebují vyšší stupeň ochrany (zdravotnický personál, chronicky nemocní, rizikové skupiny, alergici, astmatici).

Filtrační účinnost 80 - 94 % a odpovídá kvalitativní třídě FFP2 (v případě velikosti částic 360 nm je účinnost na úrovni 94 %, v případě velikosti částic koronavirů je účinnost na úrovni 84 %). Pro plnou filtrační schopnost je potřeba dobře roušku vytvarovat kolem obličeje, aby těsnila.

Roušky nelze z hygienických důvodů vrátit nebo vyměnit.

     

Balení 10 ks: 840,- Kč (bílé elastické gumičky z nylonu)
(500 ks a více - individiální množstevní slevy)

Velikost roušky: 70 x 170 mm
Menší roušky JUNIOR pro děti od 10 do 15 let zde.

KLASIFIKACE MATERIÁLU:


Jak funguje nanovlákenná membrána v antivirové ústence SpurTex®?

Nanovlákno je 1000krát tenčí než lidský vlas a pouhým okem je neviditelné. V České republice jsme experti na nanovlákna a jako první na světě v roce 2004 v Liberci byl vyvinut přístroj na průmyslovou výrobu nanovláken, kterému se říká Nanospider. Většina výrobců dnes používá pro výrobu nanovlákna technologii meltblown, česká firma Spur ovšem vyrábí nanovlákna pomocí elektrospinningu, díky tomu jsou schopni vyrobit vlákna daleko tenčí a docílit těch nejvyšších filtračních schopností.

Z nanovláken se upřede nanovlákenná membrána, kterou si můžeme představit jako velmi hustou síť nebo filtr. Otvory v tomto filtru jsou tak malé, že molekula vzduchu jimi projde, ale bakterie, virus či alergen nikoliv. Nanovlákenná membrána má otestovaný záchyt submikronových částic (10 – 400 nm) a je tedy ideální pro záchyt nejrůznějších bakterií a virů (vir SARS-CoV-2 má udávanou reálnou velikost od 80 do 150 nm).

O materiálu
Materiál SpurTex® VS L2 V1, ze kterého je nano rouška vyrobena vyhovuje požadavkům na materiál dle evropské normy ČSN EN 149:2001+A1:2009 pro filtrační polomasky proti částicím a splňuje kvalitativní třídu FFP2. Roušky se ovšem necertifikují podle standardu ČSN EN 149:2001+A1:2009, ale podle ČSN EN 14683, zdravotnický prostředek, třída I. (viz CE prohlášení o shodě níže).

Chrání uživatele před okolím
Extrémně hustá nanovlákenná membrána zachycuje veškeré biologické hrozby, jako jsou viry, prach, alergeny nebo smog. Nano roušky spolehlivě chrání před chřipkou, koronavirem, ale i pyly. Jednorázová nano rouška je vyrobená z unikátního nanostrukturovaného filtračního materiálu SpurTex® VS zajišťuje účinnou aktivní ochranu dýchacích orgánů především v oblasti záchytu ultra jemných částic o velikostech od 10 do 400 nm (tedy bakterií a virů).

Díky nízkému tlakovému odporu (40 - 85 PA při průchodu vzduchu 30l/min) zůstávají roušky perfektně prodyšné a umožňují snadné dýchání. Rouška má unikátní střih, který spolu s ohybatelným okrajem zajišťuje nejen absolutní ochranu před okolním prostředím, ale i perfektní komfort pro uživatele. Rouška má specifický střih, který je doplněn ohýbatelným okrajem.

Výhody nano roušky SpurTex®

 • Nanovlákenná rouška má srovnatelnou filtrační účinnost jako respirátor bez ventilku
 • Nanovlákenná rouška chrání uživatele před okolím
 • Chrání před COVID-19, chřipkou, ale i bakteriemi a alergeny
 • Je vhodná pro alergiky a astmatiky
 • Jedna z nejkvalitnějších nanovlákenných membrán na trhu
 • Pevná nanovlákenná membrána o vysoké gramáži


Jak dlouho lze nanovlákennou SpurTex® roušku nosit?
Nano roušky jsou jednorázové, běžně ji lze nosit 3-8 hodin dle prostředí, ve kterém se pohybujete.

Jaký je rozdíl mezi ústenkou a rouškou
Jedná se o označení stejného produktu pro ochranu dýchacích cest. 

Žádné chemikálie
Antivirové roušky Spur s nanovláknem fungují na principu mechanické bariéry. Nejsou zde použity žádné chemické látky.

Spur vás efektivně ochraní před:

 • smogem
 • alergeny
 • pyly
 • bakteriemi 
 • viry 
 • plísněmi

Údržba roušky
Nanorouška z filtrační textilie SpurTex® VS je kategorizována jako jednorázový materiál. Její unikátní filtrační vlastnosti jsou zachovány pouze po velmi omezenou dobu v závislosti na prostředí, ve kterém je používána. Při běžném používání totiž u nanoroušky dochází po 3-8 hodinách k významnému zakoncentrování nebezpečných částic (bakterie, viry atd.) ve speciálním nanovlákenném filtru a v kontaminovaném prostředí je tedy nutno ji často měnit. Samotná nanovlákenná struktura není ošetřena žádnou antimikrobiální úpravou.

Jak sterilizovat roušku

Nedoporučuje se praní ani žehlení materiálu. Doporučený způsob sterilizace je pomocí germicidní (UV-C) lamp či oxidačním sterilizátorem (20 minut z každé strany). Roušku lze sterilizovat i lehkým postříkáním ethanolem, nebo pomocí vhodné dezinfekce, rouška se ale nesmí promočit a musíte jí poté nechat zcela uschnout. Takto lze sterilizovat roušku 1-3x. Nedoporučuje se sterilizace párou. Ostatní metody sterilizace nutno řešit s výrobcem.

Jak nasadit a používat roušku (v souladu s doporučením WHO)

Nasazení roušky

 1. Umyjte si ruce vodou a mýdlem, utřete si ruce jednorázovým ručníkem a použijte desinfekci
 2. Zkontrolujte neporušení balení roušky, vyjměte roušku z obalu a zkontrolujte neporušenost roušky
 3. Uchopte roušku tak, aby byl ohybatelný okraj nahoře
 4. Při zavazování na šňůrky - přidržte si roušku na kořenu nosu a zavažte horní šňůrky na temeni hlavy na mašličku. Poté uchopte spodní šňůrky a zavažte je na zátylku. Vytvarujte okraj roušky podle tvaru svého nosu.
 5. Při upevnění na gumičky - uchopte gumičky do obou rukou a napněte za uši. Vytáhněte roušku co nejvýš na kořen nosu a přetáhněte do požadovaného tvaru. 
 6. Uchopte spodní okraj roušky a přetáhněte přes ústa a bradu. 

Sejmutí roušky

 1. Umyjte si ruce vodou a mýdlem, utřete si ruce jednorázovým ručníkem a použijte dezinfekci. Přední strany roušky se nedotýkejte.
 2. Při zavazování na šňůrky - rozvažte mašličky na zátylku, poté na temeni hlavy a roušku v držení pouze za šňůrky sejměte.
 3. Při upevnění na gumičky - uchopte gumičky do obou rukou a roušku v držení pouze za gumičky sejměte
 4. Vyhoďte roušku do speciálně vyhrazeného odpadu. Umyjte si ruce vodou a mýdlem, utřete jednorázovým ručníkem a použijte desinfekci.

Složení:
Nanorouška je vyrobena z materiálu SpurTex® VS, což je trilaminát tvořený na povrchu netkanými textiliemi na bázi viskózy s gramážemi od 60 do 90 g.m-2
a speciálně vyvinutou aktivní nanovláknitou filtrační vrstvou z polymeru PVDF (polyvinilidenfluoridu) připravovanou pomocí nejmodernější unikátní technologie zvlákňování polymerního roztoku v elektrostatickém poli.

Nano rouška je bezpečná pro člověka i přírodu
Nanorouška neobsahuje žádná vysoce křehká borosilikátová mikrovlákna běžně používaná ve standardních ochranných prostředcích dýchacích orgánů, které mají negativní ekologické, ale především zdravotní vlastnosti (při jejich používání může docházet k odštěpování ostrých jehličkových částic, které mají potenciálně karcinogenní účinky).

Upozornění
Výrobce nepřijímá odpovědnost, ať již přímou nebo nepřímou, za škody (včetně ušlého zisku nebo ztráty dobré pověsti) způsobené nesprávnou aplikací či použitím materiálu SpurTex® VS.

O firmě Spur
Zlínská nanotechnologická firma Spur působí na trhu od roku 1992, kdy se zabývala především výrobou plastových výrobků. Po několika letech intenzivního výzkumu v oblasti nanotechnologií poprvé prezentovali výsledky veřejnosti na veletrhu NANOTECH 2012 v Japonsku.

Při prezentaci byl důraz kladen na technologické zařízení, které vyvinuli - tj. výrobní linka pro přípravu nanovláken SPIN Line. Dále také představili filtrační materiály s nanostrukturami SpurTex. Spur je členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a součástí popularizačního projektu Česko je nano.

V únoru roku 2020 přivedla firma na trh nový typ nanomembrány Spurtex VS, který splňuje normypro výrobu zdravotnických roušek funkčních pro záchyt koronaviru. (Rozhovor s Tomášem Dudákem na iDNES čtěte zde.)

SPUR nabízí roušky pro dospělé i pro děti, dále respirátory SPUR (ověřený záchyt 98,5 % a splňují kvalitativní třídu FFP2 - ta požaduje záchyt alespoň 94 %). Respirátory jsou levné, lehké a velmi prodyšné. Respirátory jsou bez ventilku a jsou vhodné pro domácí i profesionální použití. V sortimentu výrobce jsou také filtry do roušek SPUR - jednorázové filtry do bavlněných roušek vyrobené ze stejného materiálu (nedržíme skladem - informujte se).

Technický list Nanorouška ke stažení
Produktový leták ke stažení

CE/Prohlášeníí o shodě ke stažení