Použití a funkční cviky

L É Č B ATerapie je v závislosti na funkční rovnováze buko-dentálního aparátu ve spojení s funkčními cvičeními. Funkci léčby je možné doplnit se současnými svalovými cvičeními, a to dle doporučení fyzioterapeuta (plastický účinek Bio-aktivátorů probíhá při nočním nasazení aparátku). Použití aktivátoru je indikováno jak aktivním nošením ve dne (cca na 1 hodinu), tak i pasivním nasazením v noci. Přibližně týden se aparátek používá pouze ve dne, aby si pacient na aparátek v ústech zvykl. Při závažnějších malokluzích může fyzioterapeut doporučit provádět nosní dýchací cviky a polykací rehabilitační cviky spojené s kousacími cviky po dobu maximálně 20 - 30 minut, a to 3x denně.
Přibližně po týdnu se musí nasadit aktivátor také na noc. Aparátek je nutno dobře adaptovat, aby pacientovi dobře seděl a v noci nevypadával (provádí pouze ošetřující lékař). Při dýchání ústy je možné vytvořit na přechodnou dobu dýchací otvory a postupně pacienta navykat na nosní dýchání. Během prvních nocí může pacient aparátek z úst ztratit. S postupem času a stálým nasazováním pacient zvládne držet aparátek nasazený po celou noc. Pamatujte, že vypadává-li aparátek v noci dlouhodobě, je nutno dostavit se k ošetřujícímu lékaři, který zreviduje správnou volbu typu aparátku, jeho velikost, může znovu přizpůsobit. Vypadávání aparátku může být rovněž zapřičiněno nesprávnou polohou jazyka v ústech. Proto je nutné po dohodě s ošetřujícím ortodontistou odeslat pacienta k myofunkčnímu specialistovi/logopedovi, který svým zásahem pomůže zdárnému počkračování léčby aparátkem.
Při vstávání může být citlivost na řezácích, zvláště pak na dolních. Citlivost po vyjmutí aparátku brzy odezní, cca po 30 minutách.
Zde si můžete stáhnout Klinické indikace doporučené Dr. Filippo Cardarelli.
UPOZORNĚNÍ
Bio aktivátor musí předepsat odborník - zubní lékař/ortodontista.
Doporučujeme postupovat podle návodu. Pacient musí být průběžně sledován odborníkem. Nepoužívat aparátek v případě pokročiliých parodontálních patologií, a tedy v přítomnosti nadměrné pohyblivosti zubů.
DOPORUČENÍ
Aparátek nesmí zranit rty nebo dásně. Stane-li se tak, je nutné provést úpravy aparátku. Úpravy aparátku upravuje lékař - aparátek se nesmí jakkoliv upravovat pacientem v domácím prostředí! Během nošení aparátku je důležité mít zuby stále dobře vyčištěné, aby se zamezilo krvácení z důvodu gingivitidy. Během nošení aparátku nesmí mít pacient pocity jako: silný tlak, kontrakce, zuby, ústa, krk, bolest zad...
ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ
Aparátek je nutno denně čistit přírodními ústními vodami (bez příměsi lihu) zanořením na několik minut, poté nechat oschnout na několik minut. Jako alternativu lze zvolit zanoření aparátku do sklenice s vodou a s rozpuštěnou dezinfekční tabletou. V případě různých reakcí z přecitlivělosti sliznic se doporučuje přerušit léčbu a vyhledat radu lékaře, který aparátek předepsal. Aparátek se nahradí novým je-li s postupem času deformován (zkroucen, nebo narovnán) a ztrácí na efektivitě. Výměna aparátku je doporučena přibližně po 4 - 6 měsících, v závislosti na stavu jeho opotřebení.